Melior Annis - fantastická online strategie

Král - ztělesněné dobro

Démonka Fiona - ztělesněné zlo

Alchymista - prašivec

Druidka - trochu vybledlá, asi moc nechodí na sluníčko.

Mohutná kněžka

Nekromancer - jako obvykle velmi silná postava

Sličná zástupkyně temného povolání therugského

Zástupkyně tvrdé a nelítostné rasy barbarů

Šotek

Melior Annis znamená latinsky lepší časy. A vězte, že jakmile se zadarmo zaregistrujete na stránkách této nové online strategické hry, lepší časy ve vašem pařanském životě opravdu nastanou. Neboť Melior Annis je hra v mnoha směrech výjimečná a - tak jako všechny online hry - zrádně návyková.

Jak Melior Annis vznikla? Autorský tým na ní pracoval několik měsíců, když si ho díky svým kontaktům všiml herní magazín BonusWeb a vzal tento projekt pod svá křídla. Tím autoři získali jistotu, že se o jejich hře dozví velké množství lidí a BonusWeb výměnou velké lákadlo na další potencionální čtenáře. Co je na projektu Melior Annis nejlepší je jasné - jde o plnohodnotnou online hru se vším všudy, na rozdíl od Ultimy Online a podobných je však úplně zdarma, když nepočítáme peníze, které nastrkáte do chřtánu telekomunikačního giganta Telecomu.

Tomu odpovídá zpracování, protože Melior Annis neobsahuje téměř žádnou grafiku. To ale na druhé straně umožňuje rychlou hru i modemistům, mezi které se - řekněme si to na rovinu - stále ještě řadí většina českého online národa. O grafiku ale v případě MA nejde - hlavním trumfem budiž propracovanost herního systému a pravidel.

Když se přihlásíte, stanete se vládcem jedné z provincií, kterých se ve světě Melior Annis nachází bezpočet. Na začátku na tom nejste moc slavně - jedno město, většina kraje ještě neobjevena a skryta v divočině, žádná obrana, bojové jednotky, magie - no zkrátka nic. Proto se váš pán (buď Fiona - zlá nebo Král - dobrý) trochu obětuje a po prvních 500 tahů vám poskytne ochranu. Po tuto dobu můžete nerušeně stavět a budovat a vyvíjet - a že to bude třeba, protože jakmile tato lhůta skončí, můžete se stát cílem útoku jiného z hráčů (pokud jste na tom dobře, můžete i sami útočit). Než se ale podíváme na tyto pozdější fáze hry, raději si projděme prvních pár (set) tahů.

Pět set tahů je celkem slušná doba, po kterou je možno toho stihnout celkem hodně. Jako vládce provincie byste si měli stanovit tři hlavní cíle - vybudovat fungující ekonomiku, abyste neskončili trapně bez peněz, dále vybudovat funkční obranu, aby vás první trapák s pár gobliny nepříjemně nezaskočil, a konečně vybudovat laboratoře a věže, abyste mohli vyvíjet runy a kombinovat kouzla.

Ke všemu budete potřebovat postavit nějaké ty budovy. Každá budova má několik požadavků - místo, které zabírá (proto je třeba čas od času objevovat nový prostor, aby bylo kde stavět), cenu ve zlaťácích (ty získáváte pomocí daní), cenu v lidech (kolik lidské síly si odvede) a dobu, jak dlouho budete stavět (v tazích). Budovy jsou samozřejmě seřazeny do stromu, takže bez města nepostavíte tavernu, sochu nebo pivovar, naopak město potřebuje k postavení 17 farem - tyto a mnohé další zákonitosti si budete muset uvědomit už sami.

Časem ve výstavbě budov pokročíte a vybudujete první magické věže a magické laboratoře. Přichází další nadmíru zajímavá část hry - vývoj nových kouzel. Abyste totiž mohli vyrobit nové kouzlo, musí nejprve magická věž vyprodukovat dostatek many, pomocí které mágové v laboratoři objeví magickou runu, jejichž kombinací teprve získáte výsledné kouzlo. Systém možná trochu složitý, ale navýsost zábavný.

Nakonec jsem si nechal vaše bojové jednotky. Těch je spousta, přičemž pro každou barvu se jednotky radikálně liší. Tady se Melior Annis trochu podobá sérii Heroes of Might and Magic, také zde naleznete velmi rozmanitou škálu potvor a potvůrek, které lze rozdělit do kategorií létající/nelétající nebo podle útoku na blízko/střelecké. Každá jednotka vás samozřejmě něco stojí v podobě žoldu, takže další zátěž na vaši ekonomiku.

Po vypršení pětisettahové lhůty nastává snad ještě zajímavější část hry, kdy útočíte na ostatní hráče (ti ovšem nesmí být o více než 30% slabší), zakládáte a stáváte se členy aliancí (já jsem momentálně členem aliance Druhá síť, kterou vede Mondy, dalšími členy jsou kupříkladu lord Vreco I., bumbrum (Ondra Zach), rambousek (Rambousek :-)), alenka (Alenka) a další členové redakce a externisté BW) a především se snažíte projít Branou. Cílem hry je totiž projít devíti Branami a zničit zlo (resp. dobro), ovšem u každé brány na vás čeká extrasilná stráž a ještě musíte splnit nějaký úkol. Rozhodně se nemusíte bát, že byste hru dohráli za pár hodinek...

Melior Annis je v mnoha směrech originální, detailní a především oplývá ďábelskou hratelností. A rozhodně ne v poslední řadě: je zadarmo. Takže verdikt? Sejdeme se na www.meliorannis.cz...

91%

Autor článku: Tomáš Krajča
Další články od tohoto autora
Článek už zaujal lidí

Půlelft - všehoschopný míšenec Skřet  - trochu podivný

Mágyně - tajemná a mocná

Válečník - vždy připraven se s někým porvat na férovku

No, známe i pohlednější zástupkyně lidské rasy, než je tahle dívčina

Temný elf

Démon - netradiční, ale silná rasa

Džin jak z Alladina

Viděli jste někdy hnusnějšího elfa?

Toto je, prosím pěkně, hobit... :-)

Lesní elf - trochu nazelenalý, nezdá se vám?

Pixie - malý, ale šikovný skřítek

Trpaslík by mohl z fleku vystupovat v reklamě na Staropramen.